Zirai işletmemizin meyve ürünlerinden olan erik  çeşidinin doğum yılı 2007 olup, 6 yaşındadır. Erik ürünümüz 79.314 m2 alanda 3.759 ağaç sayısı ile faaliyetini sürdürmektedir.

 

  • BLACK BEAUTY ERİK

Meyveleri orta irilikte, sert, orta sulu ve hoş Kokuludur. Meyve rengi siyaha yakın koyu mordur. Meyvelerin uç kısımları hafif sivridir. Meyve eti Olgunluğa ulaştığında sarıdan kırmızıya döner. Kendine özgü hoş bir kokuya sahiptir. Temmuz Ayının ilk haftası meyvelerinizi toplamaya başlayabilirsiniz.

Erik ilkbaharda çok erken döneminde çağla, sonraları taze meyve olarak yenilir. Bazı erik türleri kurutularak

 Kuru yemiş olarak ya da hoşafı ve kompostosu yapılarak yıl boyunca tüketilir. Ayrıca erik, meyve suyu,

 Şurubu, pekmezi, reçeli ve içkileri yapılarak tüketilmektedir. Eriğin karaciğer, kalp, böbrek ve romatizma

 Hastalıkları ile sindirim rahatsızlığı çeken ve tuzsuz diyet uygulayan kişilerce tüketilmesi önerilmektedir.

 Ayrıca eriğin regl düzenleyici, idrar söktürücü ve terletici özellikleri de bulunmaktadır. Çiğ erikte çeşitli

 Minerallerin yanı sıra C, A ve E vitaminleri ile beta karo ten de bulunuyor. 4-12 m. kadar boylanabilir.

 

  • BLACK AMBER ERİK


Black serisi erikler içerinde ilk ıslah edilen çeşitlerden biri olup Özellikle Kaliforniya da yetiştiriciliği çok yaygınlaşmıştır. Ağaçları orta kuvvette gelişir ve dikine büyüme eğilimindedir.Bakteriyel hastalıklara hassas olduğu için aşırı rutubetli yerlere önerilmez.

Meyve orta irilikte, yuvarlak, uçlardan basık, kabuk yoğun puslu, koyu mor- siyahımsı renkte Olup üzerinde sarı lekeler vardır. Meyve eti sarımtırak yeşil (amber) renkte, sert, sulu olup çekirdek oldukça Küçük ve ete yapışıktır. Dölleyicileri Friar, Black Dia mont çeşitleridir. Hasat olumu Temmuz ayının son Haftası olup Angeleno çeşidinden 45-50 gün önce hasat edilir.

 

 

 

  • BLACK DİAMONDS ERİK

Ağaçları kuvvetli ve yaygın gelişir. Seyrek dallı ve parlak yaprak yapısına sahiptir. Oldukça verimi bir çeşittir. Meyveleri çok iri olup basık ve dumanlıdır. Meyve kabuk rengi siyahımsı olup sarı beneklidir. Meyve eti kırmızı, sert ve orta suludur. Çekirdek küçük ve ete bağlıdır. Hasat Akdeniz bölgesinde Temmuz ayının ikinci haftasında başlar. Rakım yükseldikçe Ağustos ayının ikinci haftasına kadar uzar.

Santa Rosa, Firar, Quin Rosa ve Black Amber tozlayıcılarıdır. Balck serisinin en verimli, iri ve albenisi yüksek çeşididir. Mutlaka tüm bahçe dikimlerinde yer almalıdır. Özellikle Ağustos ayında hasat edildikten sonra Angeleno çeşidi çıkıncaya kadar depolanarak saklanır. Böylelikle pazar süresi uzatılmış olur.

 

 

 

  • BLACK OBİLNAJA ERİK

Obilnaja Erik Rusya da Japon erikleri ile can grubu eriklerin melezlemesi ile elde edilmiş, ağacı kuvvetli gelişen, yayvan taç oluşturan, verimi mükemmel olan bir çeşittir. Obilnaja   Erik çeşidinin meyvesi yuvarlak, kabuk sarı zemine üzerine koyu kırmızıdır. Meyve eti sarı renkte, sulu ve çekirdek ete bağlı değildir. Meyve etinin sert olmaması nedeniyle raf ömrü uzun olmayıp kısa sürede pazarlanmalıdır. Kısmen kendine verimli olmakla birlikte Can ve Myrobalan erikleri dölleyici olarak kullanılmalıdır. Hasat tarihi sıfır rakım için Mayıs sonu Haziran ayı ilk haftasıdır. Sahil bölgeler için uygun olan erkenci bir çeşittir.

 

Geri Dön